grafikZawód – grafik komputerowy

Do podstawowych zadań grafika komputerowego należy przede wszystkim tworzenie i opracowywanie materiałów promocyjnych, reklamowych a także szat graficznym witryn internetowych. Biorąc pod uwagę ogromny obszar i zróżnicowanie tego rynku, grafik komputerowy ma ogromny wybór dziedzin, w których najbardziej chce się specjalizować.

Grafik komputerowy może tworzyć layouty stron internetowych, pracować w agencji reklamowej opracowując biuletyny, ulotki, plakaty i inne materiały promocyjne, w drukarniach, w studiach grafiki reklamowej; w mediach – na przykład opracowując infografy dla telewizji, czy wizualizacje, a także loga, logotypy, czołówki programów czy wszelkie inne wyznaczniki identyfikacji wizualnej; w prasie, decydując o wygladzie stron, rozmieszczeniu tekstu, grafiki, tytułów oraz reklam. Grafik komputerowy może również pracować w wydawnictwach opracowywać wygląd książek i czasopism, może tworzyć banery, efekty specjalne, wizytówki, albumy. Możliwości jak i miejsc pracy jest nieskończona ilość.

Podstawowym narzędziem pracy, którym posługuje się grafik komputerowy jest oczywiście komputer, nie sposób nie wspomnieć tu o podstawowych programach służących do tworzenia wszystkim wymienionych wyżej opracowań:  Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Corel Draw , InDesign, Flash, QuarkXpress itp. To oczywiście tylko z niektórych programów, które wykorzystuje grafik komputerowy do swojej pracy, wszystko zalezy od tego, w czym konkretnie się specjalizuje i jaki efekt końcowy jest oczekiwany.

Grafik komputerowy korzysta z grafiki wektorowej do tworzenia logotypów firm, wykresów, rysunków, schematów, ilustracji, nazw itp. Zajmuje się również kreacją wyglądu czcionki, układem wydruku (wielkość, forma, interlinia, wcięcia, akapity, inicjały, sposób ustawienia tytułów oraz śródtytułów, wykonywanie składu komputerowego publikacji a także łączenie ze zdjęciami na stronie i tworzenie całościowego układu grafika- tekst).

To jednak nie wszystko, czym zajmuje się grafik komputerowy. Jak wspomniane zostało wcześniej, wszystko zależy od konkretnej specjalizacji. Dlatego lista zadań może być także rozszerzona o obsługę sprzętu drukarskiego, skanerów, znajomość rodzaju papieru oraz techniki druku, palety barw i zasad łączenia ze sobą kolorów ze względu na właściwości optyczne.

Grafik komputerowy musi być także zaznajomiony z podstawowymi zasadami komunikacji wizualnej, ponieważ wykonując zlecenia firmy musi wiedzieć w jakim stylu, charakterze i stopniu formalności musi zostać stworzony projekt graficzny, aby był zgodny z zamierzeniami, celami i grupą docelową jego klienta.

Praca, którą wykonuje grafik komputerowy to zatem nie tylko umiejętności i znajomośc obsługi określonych programów, to także doświadczenie, wyczucie oraz umiejętność zrozumienia klienta, które decyduja, czy efekt finalny będzie satysfakcjonujący.

 

powrót